Мій блог
Поділитися

Кримінальне переслідування боржника

Кримінальне переслідування боржника

Нерідко кредитор розглядає варіант кримінального переслідування боржника. Найбільшою перешкодою в даному випадку виступає саме наявність договірних відносин c боржником. У договорі і законодавством передбачені наслідки і конкретні господарські санкції за невиконання грошового зобов’язання. Тому, за загальним правилом, прямий шлях до господарського суду за захистом своїх прав, а не до слідчого.

Однак, на практиці, в залежності від ситуації, можна ефективно використовувати інформацію, документи і обставини в свою користь і здійснювати кримінальне переслідування боржника. Наприклад, експедитор отримав оплату і не проводить розрахунок з перевізником. У такій ситуації, можна використовувати відсутність в переважній більшості оригіналів документів – договору, заявки, і звертатися з заявою про кримінальне правопорушення. При цьому заява необхідно будувати не як позовну заяву в суд, а навпаки, уникаючи обставин обміну копіями документів, заявки, договору. Наприклад «зобов’язаний оплатити за договором» замінюємо на «пообіцяв оплатити, отримав гроші і не сплатив», «пообіцяв підписати і переслати договір, акт, заявку і не зробив». Завдання сформулювати в заяві ознаки шахрайства (ст.190 КК).

У разі якщо вже є рішення суду на вашу користь і таке не виконується, то необхідно додатково збирати матеріал для залучення боржника до кримінальної відповідальності за невиконання судового рішення (ст. 382 КК)

Головне при цьому пам’ятати, що саме по собі наявність відкритого кримінального провадження не панацея і досягнення конкретного результату на 90% залежить від особистої ініціативи та участі. І мова не про корупційні схеми, а про сприяння слідству, яке повинно полягати в збиранні та наданні інформації, документів, подачі клопотань, відправлення документів і т.д. Тільки такий комплекс дій може мати позитивний ефект.

Відгуки